Ο Δήμος Πεντέλης, συνεχίζοντας τις δράσεις και τα προγράμματα κοινωνικής πρόνοιας, υλοποιεί για ακόμα μια χρονιά την δράση «Κοινωνικό Φροντιστήριο – Δήμου Πεντέλης». Στόχος του προγράμματος είναι η υποστήριξη μαθητών/-τριών των οποίων η οικογένεια δεν δύναται να ανταπεξέλθει στις οικονομικές υποχρεώσεις ενός ιδιωτικού φροντιστηρίου, ώστε όλα τα παιδιά να έχουν ισότιμη πρόσβαση στην γνώση και στην παιδεία.

Η δράση παρέχεται σε συνεργασία με ιδιωτικά φροντιστήρια και με εθελοντές καθηγητές .

Η επιλογή των μαθητών θα γίνεται με κοινωνικά και οικονομικά κριτήρια από το Τμήμα Κοινωνικής Μέριμνας του Δήμου Πεντέλης.

Απαραίτητα δικαιολογητικά:

1.  Αίτηση από το κηδεμόνα του μαθητή/τριας
  2. Φωτοαντίγραφο ΑΔΤ ή γονέα – κηδεμόνα και παιδιού /ων.
  3. Φωτοτυπία τελευταίου εκκαθαριστικού σημειώματος και Ε1.
  4. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης ,
  5. Κάθε άλλο έγγραφο , που μπορεί να αποτελεί κοινωνικό κριτήριο όπως κάρτα ανεργίας, γνωμάτευση αναπηρίας κ.λ.π.

Επίσης όσοι επιθυμούν να συμμετέχουν ως εθελοντές εκπαιδευτικοί μπορούν να υποβάλλουν τη σχετική αίτηση στην ιστοσελίδα του Δήμου .

Οι εθελοντές εκπαιδευτικοί με την ολοκλήρωση της σχολικής χρονιάς θα έχουν στη διάθεσή τους Βεβαίωση Εθελοντικού Διδακτικού Έργου ,την οποία μπορούν να εντάξουν στο βιογραφικό τους σημείωμα .

Οι αιτήσεις μαθητών   μαζί με τα δικαιολογητικά υποβάλλονται στο

Κέντρο Κοινότητας Δήμου Πεντέλης

Δ/ση: Κοινωνικό Κέντρο Μελισσίων – Σκιάθου 5 & Μπακογιάννη,

μέχρι την Τρίτη 26 Σεπτεμβρίου2023.

Πληροφορίες στο τηλ. 2108100885 εσωτ. 21

Αρμόδια υπάλληλος : Ζαμάνου Μαρία